Biografia

Edukacja

Tomasz Aleksander urodził się w Polsce, gdzie też rozpoczął swoją edukację muzyczną. W wieku 14 lat wyemigrował do USA i skupił się na nauce gry na fortepianie oraz kompozycji. Studiował na Walla Walla University, Northern Illinois University i University of Washington.

Nagrody

W czasie studiów młody muzyk zdobył następujące nagrody: I nagrodę na Konkursie Solowym WMEA-WIAA Stanu Waszyngton (USA, 1987), I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów Stanu Waszyngton (USA, 1987), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młodych Artystów w Olimpii (USA, 1987), I nagrodę na Konkursie urządzonym przez Idaho-Washington Orkiestrę Symfoniczną (USA, 1988) oraz I nagrodę na Konkursie Pianistycznym Wurlitzer Oddziału Północno-Wschodniego MTNA (USA, 1991).

Chopin

Tomasz Aleksander zawsze bardzo uwielbiał muzykę Fryderyka Chopina. W roku 1995 uczestniczył w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, a jego konkursowe wykonanie ballady spotkało się z bardzo pochlebną opinią krytyków muzycznych Polskiego Radia. Po Konkursie Chopinowskim występował wielokrotnie z recitalami muzyki Chopina. W latach 2001-2006 pełnił funkcję doradcy Fundacji Chopinowskiej w Seattle.

Poezja śpiewana

Nowy etap w jego twórczości artystycznej, Tomasz Aleksander ropoczął w roku 2002 kiedy został poproszony o kilka aranżacji muzycznych z tekstami Agnieszki Osieckiej. To doświadczenie przyczyniło się do fascynacji piosenką aktorską oraz poezją śpiewaną. Wkrótce skomponował szereg utworów na głos i fortepian do wierszy polskich poetów. W latach 2003-2005 kompozytor występował z wokalistką Marzanną Bachowską z koncertami poezji śpiewanej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Razem nagrali album zatytułowany „Wesele poety”, na który złożyły się kompozycje Tomasza Aleksandra do wierszy polskich poetów. W roku 2012 utwór Tomasza Aleksandra do słów Jonasza Kofty pt. "Renoir" był zaprezentowany w audycji "Gitarą i piórem" na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Audycję prowadził Janusz Deblessem.

Piwnica Pod Baranami

Od roku 2012, Tomasz Aleksander współpracuje z artystami krakowskiego kabaretu „Piwnica pod Baranami”.